اخبار > کمیاب ترین گروه خونی در کشور/ سهم بانوان ایرانی از اهدای خون
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

کمیاب ترین گروه خونی در کشور/ سهم بانوان ایرانی از اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون، سهم بانوان ایرانی از اهدای خون در کشور را تنها ۴.۵درصد اعلام کرد و گفت: گروه خونیAB منفی با یک درصد کمیاب ترین گروه خونی در کشور است.

بشیر حاجی بیگی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح آخرین وضعیت اهدای خون در کشور پرداخت و افزود: در حال حاضر بانوان استان های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و مرکزی، در بین بانوان کشور، در صدر اهدا کنندگان خون قرار دارند.

وی با عنوان این مطلب که در ۷ماهه امسال نسبت به ۷ماهه سال قبل استان های زنجان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد در اهدای خون بانوان را داشته اند، افزود: در حال حاضر تنها ۴.۵درصد اهدا کنندگان خون در کشور بانوان هستند.

حاجی بیگی با اشاره به مراجعه یک میلیون و ۵۸۶هزار و ۸۰۵نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور، ادامه داد: تا پایان مهر ۹۷، یک میلیون و ۲۴۹هزار و ۴۵۵واحد خون اهدا شده است.

به گفته وی، از اول فروردین تا پایان مهر ۹۷، ۲میلیون و ۶۷۶هزار و ۱۳واحد خون و فرآورده های خونی در بین مراکز درمانی و بیمارستان های کشور توزیع شده است که از این تعداد یک میلیون و ۱۳۲هزار و ۷۳۹واحد گلبول قرمز فشرده، ۳۷۸هزار و ۶۹۴واحد پلاسمای تازه منجمد و ۵۵۶هزار و ۱۸۰واحد پلاکت بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: در حال حاضر استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان در صدر اهدا کنندگان خون در کشور قرار دارند و نزدیک به ۳۸درصد خون های اهدایی در کشور مربوط به این ۴استان است.

وی افزود: در ۷ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۶، استان های خراسان شمالی، ایلام و کردستان بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشته اند.

حاجی بیگی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به ۹۰درصد اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خون مثبت و تنها ۱۰درصد اهدا کنندگان خون در کشور گروه خون منفی دارند.

وی افزود: نزدیک به ۳۴درصد اهدا کنندگان خون در کشور O مثبت بوده و به عنوان فراوان ترین گروه خوبی تلقی شده و گروه خونی AB منفی با یک درصد کمیاب ترین گروه خونی در  کشور هستند.

 


٠٨:٢٧ - شنبه ١٩ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٩١١٦    /    تعداد نمایش : ١٦٦١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج