اخبار > کنفرانس مدیریت خون بیمار در استان البرز برگزار شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس مدیریت خون بیمار در استان البرز برگزار شد

کنفرانس مدیریت خون بیمار شنبه 12 آبان در  سالن ابن سینا ی دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، در این کنفرانس مدیر عامل سازمان انتقال خون سخنانی  در خصوص مدیریت خون بیمار و نقش آن در اقتصاد سلامت ایراد  کرد.

بنابراین گزارش دکتر پور فتح اله مدیریت خون بیمار راطی یک دهه اخیر دارای دستاوردهای بزرگی را دانست و افزود: مدیریت خون بیمار قرار است در سه بیمارستان استان البرز و در سه استان کشور به اجرا در آید.

وی انتقال خون محافظه کارانه را منوط به ارتباط مستمر با تجویز کنندگان و بیماران دانست و افزود: امیدواریم برقراری این شیوه در استان البرز پایه گذار سنت مدیریت خون بیمار در کشور شود.

وی مدیریت مصرف خون در آمریکا را موجب کاهش دو میلیون اهدای خون در سال دانست و

افزود: باید به اقتصاد سلامت توجه کرد. تحقیقات نشان می دهد افزایش بودجه سلامت به معنی افزایش سطح سلامت در جامعه نیست و این افزایش  معمولاً با کاهش سایر بودجه ها همراه خواهد بود که ممکن است سبب کاهش بودجه تغذیه، آموزش یا ضرویات دیگر شود که از سویی سبب کاهش کیفیت زندگی و سلامت می شود.

وی با تاکید بر پیری جعمیت که از یک سو سبب نیاز بیشتر به خون  از سوی دیگر سبب کاهش جعمیت اهدا کننده می شود گفت: راه حل را باید در صرف جویی و افزایش بهره وری در نظام سلامت جستجو کرد که در مقوله انتقال خون مدیریت خون بیمار مارا یه مقصود می رساند.

وی با تاکید بر کاهش مصرف ، کاهش خونریزی ودرمان آنمی بیمار افزود: اصلاح آنمی قبل از عمل جراحی منجر به کاهش نیاز به تزریق خون می شود.

دکتر پور فتح اله افزود: کاهش مصرف و تجویز  خون  افزایش کیفیت درمان، کاهش ریسک مرگ و میر وکاهش عوارض ناشی از تزریق خون در پی دارد.

 این صرف جویی همچنین سبب کاهش انتقال عفونت های بیمارستانی می شود.

مدیر عامل سازمان انتقال خون به پزشکان توصیه کرد خون را تک واحدی تجویز کنند و پس از بررسی نتایج آن در صورت لزوم واحد دوم راتجویز کنند.

وی آموزش پزشکان را برای تجویز خون لیبرال از موانع مدیریت مصرف خون دانست و تاکید کرد : تجویز کنندگان خون لازم است گواهی صلاحیت تجویز خون دریافت کنند.

وی ادغام کمیته انتقال خون بیمارستانی و مدیریت خون بیمار را از راهکارهای مدیریت و بهینه سازی مصرف خون دانست و افزود: هفته سوم آبان هفته مدیریت خون بیمار است و اطلاع رسانی مناسب و توجه بیشتر به این موضوع می تواند تاثیر مناسبی در این زمینه داشته باشد.

این سمینار یک روزه که با حضور مدیران سازمان انتقال خون ایران ، استان تهران و استان البرز برگزار شد بابخش های آموزشی که توسط اعضای هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون انجام شد به کار خود ادامه داد.   

 


١٤:٣٥ - شنبه ١٢ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٩٠٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٧٢٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج