اخبار > برگزاری کارگاه آموزشی در اولین همایش ملی مدیریت و کنترل عفونت‌های منتقله از خون در مشهد
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی در اولین همایش ملی مدیریت و کنترل عفونت‌های منتقله از خون در مشهد

به گزارش روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی ، به همت سازمان انتقال خون ایران کارگاههای آموزشی در اولین همایش ملی مدیریت و کنترل عفونت‌های منتقله از خون در مشهد برگزار شد .

 در این کارگاه های آموزشی که توسط اساتید و کارشناسان این سازمان در روز دوم همایش برگزارشد،دکتر زادسر در حضوص برنامه های طرح واکسیناسیون هپاتیتBاهداکنندگان مستمر خون توضیحاتی ارائه نمود.

  وی با این عنوان که واکسیناسیون افراد در مقابله با بیماری های متعددی که وجود دارد بسیار مهم است افزود با هزینه کمتری میتوان جلو نفوذ بیماری ها را گرفت .

وی بااعلام این مطلب کهسازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی تامین خون و فرآورده های خون سالم و کافی مراکز درمانی کشور توانسته در ارتقاء شاخص های کمی و کیفی خون و فرآورده های آن و نیز بهبود سطح سلامت جامعه گام مؤثری بردارد گفت: برنامه واکسیناسیون هپاتیت نوع بی اهداکنندگان مستمر در راستای ریشه کنی هپاتیت های ویروسی است که تهدید بزرگ سلامتی به شمار می رود.

 وی ادامه داد : ایران جز کشور هایی با شیوع نسبتاً پایین این نوع هپاتیت است و جمعیت اهداکنندگان خون نیز رقم شیوع بسیار پایین مارکر های هپاتیت Bرا در مقایسه با جامعه عمومی کشور دارا است.

 در این همایش دکتر مهتاب مقصودلو با ارائه راهکارهای اطمینان از سلامت خون اعلام کرد: استفاده از راهکارهایی همچون تابلوهای هشداردهنده ، مصاحبه های تخصصی ، وجود دستگاه خود حذفی ، تست های آزمایشگاهی و سیستم کال بگ از صحت و سلامت خون های اهدایی اطمینان حاصل می شود .

در ادامه دکترصدیقه امینی نیز در خصوص لایه های سلامتی در انتقال خون ایران گفت: باید اهداکنندگان مستمر خون افرادی باشند که بدون چشم داشت مادی و کاملا داوطلبانه به اهدای خون می پردازند.

وی همچنین افزود: باید احراز صلاحیت افراد اهداکنندگان خون مورد تاکید قرار گرفته توجه بیشتری به آن شود.

 دکتر امینی با اشاره به مواردی از اقدامات انجام شده در انتقال خون ایران در مورد صحت و سلامت اهداکنندگان خون افزود " این سازمان در خصوص کنترل افراد اهداکننده خون ، مراحل کنترل و عوامل متعدد ایمونولوژی و سلامت اهداکننده خون اقدامات مهمی را انجام داده است .

وی با اشاره به فرایندهایی که منجر به سلامت خون می شود بر میزان شیوع بسیار پایین HBs ، HIVو HCVدر اهداکنندگان خون در کشور تاکید کرد و افزود: با این وجود همیشه تست با میزانی ازریسک همراه است، حساسیت تست ها و قرار گرفتن اهدا کننده در دوره پنجره از آن جمله است و ایجاد سد اولیه پیش از اهدای خون مهم ترین راه پیشگیر است.

 


١٢:٥٥ - شنبه ٥ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٩٠٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج