صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

سیستان و بلوچستان چشم انتظار اهدای خون مردم است

ذخایر خون در سیستان و بلوچستان به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی استان و همچنین کاهش آمار اهدای خون همزمان با موج چهارم شیوع ویروس کرونا، با کاهش مواجه شده است و بیماران در این استان نیازمند اهدای خون فوری مردم در مراکز انتقال خون هستند.
  
به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ نقشه ی رنگ بندی شده تفکیکی ذخایر روزانه خون در کشور نشانگر کاهش میزان این ذخایر حیات بخش در استان سیستان و بلوچستان است و بر این اساس مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان از کلیه اهداکنندگان خون که شرایط اهدای خون را دارند درخواست کرده است که با هدف افزایش ذخایر خون مورد نیاز بیماران به ویژه عزیزان مبتلا به تالاسمی ماژور در مراکز انتقال خون استان سیستان و بلوچستان حضور پیدا کنند.
اصلی ترین دلیل کاهش ذخایر خون در دومین استان پهناور کشور، کاهش آمار اهدای خون از سوی مردم به دلیل تقارن با موج چهارم شیوع کرونا و از طرفی میزان مصرف بالای خون به دلیل شمار زیاد بیماران تالاسمی ماژور در این استان است.
هر بیمار تالاسمی ماژور به صورت میانگین در ماه نیازمند دو بار تزریق خون است و 68 درصد خون های اهدایی در سیستان و بلوچستان به سه هزار و 200 بیمار تالاسمی ماژور ساکن در این استان که بیشترین شمار این بیماران در کشور را دارد، تزریق می شود.
دکتر سهیلا خسروی پیشتر با بیان اینکه در سال گذشته ۷۴ هزارو ۹۳۸ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌وبلوچستان مراجعه کردند شمار واحد های خون اهدایی در سال 1399 را ۵۹ هزارو ۵۷ واحد اعلام کرده است.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این میزان اهدای خون حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تأمین می‌کند گفته است: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌های خونی مراکز درمانی استان ۱۱ هزارو ۸۳۴ واحد خون و فرآورده خون است.
 
بر اساس گفته وی در سال گذشته 45 هزار و ۲۹۸ واحد خون از سایر استان‌ها بویژه تهران، خراسان جنوبی و سمنان دریافت شده است.
سازمان انتقال خون با توجه به اینکه میزان اهدای خون مردم در استان سیستان و بلوچستان جوابگوی نیاز کامل بیماران در این استان نیست در قالب شبکه خونرسانی ملی بخشی از خون مورد نیاز بیماران سیستان و بلوچستان را از استان های خراسان جنوبی و شمالی، سمنان، زنجان و اصفهان تامین می کند. مراکز انتقال خون این استان ها، معین و یاری رسان بیماران نیازمند خون در استان سیستان و بلوچستان هستند.
بر این اساس سازمان انتقال خون از اهداکنندگان نوع دوست این استان ها نیز درخواست دارد که حضور چشمگیرتری در مراکز اهدای خون استان خود داشته باشند.
بنابراین گزارش، مرکز امام مهدی(عج) در شهرستان زاهدان هر روز از ساعت 7 صبح تا ساعت 20 به همراه پنج مرکز دیگر در زابل هر روز از 7 صبح تا 19:30، چابهار هر روز 7 صبح تا 13، ایرانشهر هر روز 7 صبح تا 13، سراوان در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت 14 تا 19 و خاش در روزهای سه شنبه هر هفته از ساعت 8 صبح تا 11:30، مجموعه مراکز اهدای خون در استان سیستان و بلوچستان هستند که در طول هفته چشم انتظار حضور پر مهر مردم نوعدوست و ایثارگر برای کمک به بیماران نیازمند به خون می باشند.
 


١٢:١٢ - دوشنبه ٣ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٦٣٨    /    تعداد نمایش : ٨٥٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج