صفحه اصلي > گزارش، یادداشت و مصاحبه ها 

 


  چاپ        ارسال به دوست

بانویی که 200 بیمار نیازمند به خون را جان دوباره بخشید

رضیه عباسی متولد 1354 و رکوردار اهدای خون در بین بانوان کردستانی است . نخستین بار در سال 1373 اقدام به اهدای خون کرده و تا کنون 67 اهدای خون سالم را به ثبت رسانده است . او رکوردار اهدای پلاکت در بین بانوان کردستانی نیز هست و برای شانزدهیمن بار در صف اهدای پلاکت قرار گرفته است.

رضیه عباسی چهره ای شاخص در بین جمعیت بانوان استان کردستان است، نتیجه 83 بار مراجعه او به مرکز انتقال خون سنندج اهدای 52 واحد خون کامل و 15 واحد پلاکت به شیوه آفرزیس بوده و بر همین اساس لقب رکوردار اهدای خون در بین بانوان کردستانی را از آن خود کرده است .

او که به تازگی چهل و سومین سالروز تولد خود را پشت سر گذاشته است، با به یاد آوردن ساختمان هایی که انتقال خون کردستان در دهه 70 در آنها مستقر بوده است، می گوید: تابلوی مرکز انتقال خون را که می دیدم حس خوبی در من ایجاد میشد و به یاددارم که یک بار نیز به آنجا مراجعه کردم اما به دلیل 16 ساله بودنم و اینکه هیچ مدرک شناسایی با خود به همراه نداشتم اجازه اهدای خون به من داده نشد و با دریافت چند عدد بروشور که توضیحات اهدای خون در آن درج شده بود مرکز را ترک کردم.

عباسی با بیان اینکه رسانه های آن زمان پر تعداد و متنوع نبود، ادامه می دهد: تبلیغات گسترده از اهدای خون را در سطح شهر ندیده بودم اما گاهی در محافلی با حضور افرادی از مجموعه های بهداشت و درمان از اهدای خون و ضرورت آن نیز صحبت میشد  و یا خاطراتی از دوران جنگ و پیشقدم بودن زنان کردستانی برای نجات جان مصدومین بازگو می گردید.

تجربه شیرین اولین اهدای خون و استمرار آن

رضیه عباسی در بهمن ماه 1373 برای اولین بار به جمع اهداکنندگان خون پیوست، او این تجربه را اینگونه بیان می کند :  با اطلاعاتی که از مطالعه بروشورها دریافت کرده بودم میدانستم که اهدای خون کار دشواری نیست و از پس آن برخواهم آمد.در آن زمان به کسی اطلاع ندادم که می خواهم خون اهدا کنم چون نمی دانستم که واکنش اعضای خانواده ام چه خواهد بود هرچند که بعد ها با موافقت و تشویق آنان نیز رو به رو شدم.

او با بیان اینکه آمار مراجعات ثبت شده او به مرکز انتقال خون به عدد 83 رسیده است می گوید : در دهه های 70 و 80 سالانه بیش از سه بار برای اهدای خون مراجعه می کردم اما بانوان تنها سه بار در سال اجازه اهدای خون کامل را به شیوه معمول دارند و در نتیجه تا سررسید تاریخ بعدی اهدای خون از انجام این کار معاف می شدم.

عباسی ادامه می دهد: قلباً تمایل داشتم که تا سرحد توان جسمانی ام با اهدای خون بیماران نیازمند را یاری کنم اما استاندارد هایی جهانی برای سقف اهدای خون بانوان وجود داشت که موجب شد در طول این سالها بتوانم تنها52 بار اهدای خون داشته باشم .

سالانه می توان 24 بار پلاکت اهدا کرد

در بهمن ماه سال 95 در هنگام اهدای خون از طریق مسئول بخش آفرزیس انتقال خون متوجه شدم که بیماری نیازمند تزریق پلاکت خون است و روش دیگری نیز برای اهدای بخشی از خون وجود دارد که از این طریق سقف سالانه اهدای خون که همیشه برای من مانعی تلقی می شده است تغییر پیدا می کند.

عباسی ادامه داد: نخستین تجربه اهدای پلاکت برایم دلچسپ بود و بعدا متوجه شدم که پلاکت اهدایی به نوجوانی اهدا شده است که مبتلا به سرطان خون بوده و خوشبختانه نجات بخش بوده و به روند درمان و بازیابی سلامتیش اش کمک کرده است .

وی با بیان اینکه محدودیت اهدای خون هر 4 ماه یکبار برای خانم ها در اهدای پلاکت به شیوه آفرزیس وجود ندارد، گفت: بسیاری از خانم های مجرد یا آنان که سابقه بارداری ندارند از این موضوع اطلاع ندارند که می توانند هچون آقایان سالانه 24 بار اقدام به اهدای پلاکت کنند و با روشی متفاوت و با تاثیری دو چندان بیمارانی که عمدتا بیماران صعب العلاج هستند را یاری دهند .

رضیه عباسی از اهدای 15 بار پلاکت در طول 18 ماه گذشته خبر می دهد و می گوید: مدت زمان اهدای پلاکت طولانی تر از اهدای معمولی است اما در هر بار اهدای پلاکت می توان به اندازه 8-6 واحد اهدای خون معمولی پلاکت جمع آوری کرد و به بیمارانی که غالباً در بخش سرطان شناسی بستری هستند کمک کرد .

کارکنان انتقال خون نماد نوعدوستی و مهربانی هستند

رضیه عباسی با بیان اینکه 24 سال است که با مجموعه انتقال خون در ارتباط است، گفت: از سالهایی نخستین افتتاح ساختمان فعلی انتقال خون، در کلیه فصول و حتی ایام تعطیلات با مجموعه انتقال خون همراه بوده ام و کارکنان انتقال خون نیز همیشه همدل با من بوده و پذیرایی گرمی از من داشته اند.

وی با بیان اینکه برخی از کارکنان قدیمی مجموعه بازنشسته شده اند اما گاها که من را می بینند سلام و احوالپرسی گرمی با من دارند، یادآور می شود: هیچ چیز مثل روی گشاده و سیرت نیکوی کارشناسان انتقال خون نمی تواند یک اهداکننده خون را جذب و یا او را تبدیل به اهداکننده مستمر نماید.

بیماری پدرم انگیزه ام برای اهدای خون را افزایش داده است

عباسی در باره بیماری پدرش گفت :پدرم سالهاست که از خدمات دیالیز مراکز درمانی استفاده می کند و هرگاه همراه با او برای دیالیز مراجعه میکنم در گفتگو با دیگر همراهان بیماران پیوند کلیه یا آنان که در حال دیالیز اند می شنوم که بیمارشان طی اعمال جراحی نیازمند خون بوده اند و از طرفی توسط انتقال خون نیز اعلام می شود که  اهدای خون مستمر برای درمان بسیاری از بیماران ضروری است.

عباسی تاکید می کند: تنها افرادی می توانند بیماران را به خوبی درک کنند که تجربه بیماری خود و یا عزیز ترین افراد زندگیشان را داشته باشند و من چنین تجربه ای دارم و به همین دلیل مشتاقانه برای کاستن دردی از بیماران پیشقدم می شوم.

جذب اهداکنندگان جدید ساده نیست

او با بیان اینکه آستین همت را برای جذب افراد بیشتر به اهدای خون بالا زده است ادامه می دهد: جذب اهداکنندگان بار اول به اهدای خون کار ساده ای نیست، افراد باید به درستی آموزش دریافت کنند و از سالم ترین اقشار جامعه انتخاب شوند تا حضورشان نتیجه بخش باشد .

عباسی تلاش برای جذب بانوان را دشوارتر نیز می داند و می افزاید: روش هایی که تاکنون برای جذب اهداکنندگان زن استفاده شده است باید متحول شود و با ادبیاتی جدید سعی کرد بانوان جوان جامعه را به این کار انسان دوستانه ترغیب کرد و باور های نادرست آنان را تصحیح کرد .

فرقی ندارد که خونم در رگ کدام بیمار جاری می شود

عباسی اذعان می کند که تزریق خون معمولاً آخرین راهکار پزشکان برای نجات جان بیمارانشان است؛ بنابراین بیماران دریافت کننده خون چشم امید به اهدای خون سالم همنوعانشان بسته اند و هیچ چیز انساندوستانه تر از نجات جان ناامید ترین انسان ها نیست.

وی با بیان اینکه تفاوتی برایش ندارد که خون اهدایی اش به چه کسی تزریق شود بیان داشت: اهدای خون هدیه ای در راه ترویج انسانیت و نوع دوستی است و هیچ فرقی نمیکند که این هدیه را کدام انسان دریافت می کند و مهم این است که این هدیه توسط بیمار دریافت شود و لبخندی بر لبان او و خانواده اش بنشیند.


٢٠:٣٤ - چهارشنبه ٣٠ تير ١٤٠٠    /    عدد : ٢١٤٦١    /    تعداد نمایش : ١٨٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج