صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

شبکه ملی خونرسانی چگونه عمل می کند ؟

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون فلسفه تشکیل شبکه ملی خون‌رسانی را توزیع عادلانه ی خون و فرآورده های آن با هدف تامین همیشگی نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی مصرف کننده خون در کشور در تمام ایام سال برشمرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ دکتر سعید محمدی، سازمان انتقال خون ایران را زیرمجموعه ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و تنها ﻣﺘﻮﻟﻲ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﺧﻮن و ﻓﺮآورده ﻫﺎي آن در کشور برشمرد و اظهار کرد: پایداری ذخایر خون در 31 استان و تامین مستمر نیاز مراکز درمانی مبتنی بر کارکرد شبکه ملی خون‌رسانی در کشور است.
وی با اشاره به اینکه ایران هفدهمین کشور جهان از نظر مساحت و جمعیت است افزود: در این عرصه ی پهناور استان ها از نظر پراکندگی جمعیت، شیوع بیماری های مستلزم تزریق خون و فرآورده های آن، تعداد مراکز استانی انتقال خون و شمار بیمارستان ها و مراکز درمانی متفاوت با یکدیگر هستند و شبکه ملی خونرسانی ارائه خدمت متوازن به بیماران نیازمند به خون را در جای جای ایران دنبال می کند.
دکتر محمدی ادامه داد: در برخی استان ها بیماران نیازمند به خون کم شمارتر هستند و از این رو نیاز کمتری به خون و فرآورده های دارند و این در حالی است که می توانند خون و فرآورده های مازاد بر مصرف استان را متناسب با زیرساخت های موجود خود تولید کنند و به استان هایی که نیاز بیشتری به خون دارند یاری برسانند.
وی اذعان داشت استان هایی با جمعیت بیشتر به دلیل وجود مراکز جراحی و بیمارستان های فوق تخصصی پرتعداد و در نتیجه پذیرش بیمار از دیگر استان ها به خون بیشتری نیاز دارند.
دکتر محمدی به شیوع برخی بیماری ها در استان های شمالی و جنوبی کشور نیز اشاره کرد و افزود: در استان های جنوبی و شمالی کشور بیماری هایی مانند تالاسمی ماژور و فاویسم شیوع بیشتری دارد و وجود ذخایر خون کمتر از ده روز برای درمان و حفظ کیفیت زندگی این بیماران در این استان ها ضروری است.
دکتر محمدی استان های تهران، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان را دریافت کننده خون از دیگر استان ها برشمرد و گفت: 22 استان کشور متناسب با میزان توان و آمار اهدای خون سالیانه خود متعهد به یاری رساندن به ادارات کل انتقال خون در این 4 استان هستند. 
دکتر محمدی یادآور شد استان ها به فراخور شرایط مختلف مانند شرایط اورژانسی یاری رسان یکدیگر در تامین خون و فراورده های آن هستند.
وی افزود: در شبکه ملی خونرسانی استان های گلستان، گیلان و هرمزگان ارسال کننده خون به هیچ یک از استان های دیگر نیستند چرا که آمار بیماران مصرف کننده مستمر خون در این استان ها بالا است و تولید مازاد بر مصرف استان وجود ندارد.
دکتر محمدی تصریح کرد: اگرچه موج چهارم شیوع کرونا در شرایط کنونی گسترده تر از مدت زمان مشابه سال گذشته است  اما مردم به خوبی آگاه شده اند که اهدای خون و ابتلا به کرونا ارتباطی با یکدیگر ندارد و مراکز اهدای خون از هر نظرایمن هستند و خوشبختانه اقبال خوبی نسبت به اهدای خون نشان می دهند.
معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون ایران در پایان عملکرد مطلوب شبکه خونرسانی را مدیون حمایت مردم و همراهی همیشگی آنان برشمرد و خاطرنشان ساخت این شبکه با همدلی مردم و تلاش شبانه روزی کارکنان در روزهایی که بسیاری از ادارات و سازمان ها در پاندمی کووید19 تعطیل بود با قدرت به کار پایش و تامین ذخایر خون ادارات کل انتقال خون و مراکز درمانی کشور ادامه داد و نجات بخش بسیاری از بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن بود. 
 


١٤:٢٩ - شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٢٩٦    /    تعداد نمایش : ١٣١٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج