صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگوی اختصاصی با مدیرکل منابع انسانی سازمان عنوان شد:

از جذب نیروی انسانی مورد نیاز تا پیگیری افزایش امتیازات فصل هشتم و صدور احکام حقوقی کارکنان

ارزشمندترین و اساسی ترین رکن هر سازمان، منابع انسانی آن است که در صورت استفاده صحیح، به موقع  و به جا  از توانمندی های  این منابع، می توان ضعف های درونی و تهدیدهای برونی سازمان را به صورت بارز، رفع کرد و قوت های درونی و فرصت های برونی را به بهترین شکلی به خدمت سازمان در آورد. به بهانه بیست و پنجم فروردین و نامگذاری این روز با عنوان "روز ملی منابع انسانی"، به نزد مسعود امیدوار مدیرکل منابع انسانی سازمان انتقال خون رفتیم که نتیجه این گفتگوی کوتاه را در ادامه می خوانید: 
 
از دیدگاه سازمان انتقال خون نسبت به سرمایه انسانی بگویید؟ 
در جهان رقابتی امروز یکی از ابزارهای مهم برای ایجاد تحول و بنای سازمان در رسیدن به اهداف و رسالتهای مورد نظر عنصر سازمان است. در واقع آنچه مقوله تحول را حیات می بخشد و بنای سازمان را تضمین می کند، منابع انسانی است. دیدگاه سازمان انتقال خون به نیروی انسانی به عنوان یک سرمایه است که ازدیدگاه وسیع و بسیار حساسی که مدیرعامل محترم به این قضیه دارند، نشات می‌گیرد.
 
ماموریت های شما و همکارانتان در اداره کل منابع انسانی چه کارهایی است؟
اداره کل منابع انسانی محل رجوع همه کارکنان سازمان است و بطور مستقیم با ارباب رجوع نیز ارتباط دارد، همچنین این اداره کل به طور مستقیم با اشتغال و معیشت همکاران سرو کار دارد. ازطرف دیگر ما مسلمان هستیم و جایگاه و منزلت انسان در دین اسلام بسیار بالا است. اهمیت حق‌الناس هم نشان‌دهنده این جایگاه دردین‌ ماست لذا سعی بر این است خطاها را رصد کنیم و با دید مثبت و با همفکری و رعایت قوانین، مشکلات را برطرف کنیم و قوانین را تحلیل شخصی نکنیم و هر فردی که برای حق و حقوق و مشکلاتش به اینجا مراجعه می‌کند راهکارهای درست، صحیح و قانونی را پیداکنیم تا مشکلش را برطرف کنیم و از نظرات منطقی و پیشنهادهای کارکنان در جهت ایجاد انگیزه و ارتقای کیفیت کار استفاده ‌کنیم. 
 
مهمترین اتفاقی که به شما انگیزه کار در این جایگاه پر چالش و سخت را داده، چه چیزی بوده است؟
بحمدالله متولیان سازمان و در راس آنان مدیرعامل محترم، انسان‌های مومن، متعهد، کاری و دلسوزی هستند که خیلی مهم است. در واقع شما وقتی احساس کنید که مدیرتان مسئولانه و دلسوزانه کار می‌کند، دغدغه پرسنلی دارد، زحمت می‌کشد و اگر حرفی می‌زند برای بهبود سیستم است خیلی از مسائل برای انسان حل می‌شود. 
 
بزرگترین مشکل در حوزه منابع انسانی و راه حل آن را برای ما تشریح کنید؟
یکی از بزرگترین آفت هایی که سازمان ها را تهدید می کند، گرفتار روزمرگی شدن و عدم بازنگری در رویکردها به ویژه در حوزه منابع انسانی است و این مطلب، ضرورت رویکردهای نوآورانه را با هدف ارتقای بهره وری منابع انسانی و تعالی سازمان، یادآور می سازد که باید تلاش شود در گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه سرمایه انسانی سازمان، برنامه استراتژی خلاق و نو برای سرمایه اصلی و مهم سازمان یعنی منابع انسانی تدوین و اجرایی شود. 
 
مهمترین اقدام اداره کل منابع انسانی سازمان انتقال خون ایران در دوران مدیریت شما کدام کار بوده است؟
ترمیم نیروی انسانی از طریق برگزاری آزمون استخدامی مهمترین و موثرترین اقدام اداره کل منابع انسانی بوده است که در سه بخش انجام گرفت.
در بخش نخست اخذ مجوز به تعداد 248 نفر از سازمان اداری و استخدامی کشور که با اعلام نتایج اولیه آن، بررسی مدارک معرفی شدگان تا سه برابر ظرفیت از روز شنبه در ستاد مرکزی و 26 استان انجام خواهد پذیرفت و با برنامه ریزی های به عمل آمده در نیمه دوم سال 1400 شاهد جذب و به کارگیری مستخدمین جدید در مجموعه انتقال خون خواهیم بود.   
در دومین بخش اخذ مجوز استخدامی به تعداد 200 نفر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای 31 استان که بر اساس اعلام وزارت متبوع، آزمون در پایان بهمن ماه سال 1399 برگزار گردید و با اعلام نتایج آن در پایان سال 99 در حال حاضر در مرحله بررسی مدارک هستیم.
در بخش سوم نیز  استخدام و اختصاص تعداد 70 نفر از فرزندان شاهد و فرزندان جانباز بالای هفتاد درصد در اجرای تکلیف مقرر در بند ج ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه کشور انجام شد که ثبت نام آن از روز سه‌شنبه 24 فروردین ماه 1400 آغاز شده است.
 
در مورد افزایش امتیازات فصل هشتم و صدور احکام حقوقی کارکنان، چه اقداماتی را انجام دادید که نیاز به توضیح دارد؟
افزایش امتیازات احکام حقوقی کارکنان انتقال خون در سراسر کشور به میزان پنجاه درصد انجام شد که در پی این افزایش، حقوق کارکنان قراردادی کار معین براساس دستورالعمل ابلاغی به نحو شایسته تحقق یافت و کارکنان قرارداد کارگری نیز بر اساس مصوبه شورای عالی کار و هیات امنا، افزایشی در احکام حقوقی آنان به همان نسبت صورت گرفت.
ضمنا بر اساس ابلاغیه سازمان اداری و استخدامی کشور، همسان سازی حقوق کارکنان قراردادی انجام کار معین معادل 100 درصدی کارکنان پیمانی، پس از اخذ مصوبه هیات امنای نیماد انجام خواهد پذیرفت که با اجرای آن نظام پرداخت این قبیل از کارکنان افزایش خواهد داشت.
 
اگر امکان دارد در مورد بازنگری و اصلاح ساختار سازمانی هم توضیحاتی ارائه کنید؟
تشکیلات ستاد مرکزی بازنگری شده است و اقدامات نهایی آن در دست انجام است و نظر مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری اخذ گردیده و پس از جمع بندی نهایی عملیاتی خواهد شد.در خصوص بازنگری ادارات کل انتقال خون نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است و در نیمه اول امسال اقدام خواهد شد.
 
یکی از پرسش های کارکنان، تبدیل وضعیت ایثارگران موضوع تفسیر بند (و) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه است، در این خصوص چه اقدامی انجام شده است؟
تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی اعم از کار معین و کارگری پس از ابلاغ سازمان اداری و استخدامی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادارات کل انتقال خون سراسر کشور در دست اقدام است و تاکنون 170 نفر از کارکنان مشمول، مدارک خود را ارائه داده اند واین پروسه مراحل استعلامات و بررسی های قانونی خود را طی می نماید.
 
در کمیته سرمایه انسانی سازمان انتقال خون چه اتفاقات ویژه ای رخ داده است؟
این کمیته به صورت منظم و مستمر در هر ماه با حضور معاونین و مدیران کل ستادی برگزار می شود.از اهداف این کمیته بررسی و تبادل نظر در خصوص مباحث سرمایه انسانی سازمان است. قریب به 400 مصوبه که برخی از مصوبه های آن با موضوع بهبود نظام پرداخت کارکنان است به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شده است و در دست پیگیری است.
 
نیازسنجی های آموزشی از مسائل پرچالشی است که به همه کارکنان سازمان مرتبط است، در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟
خوشبختانه نیاز سنجی آموزشی مشاغل عمومی سازمان انتقال خون را انجام داده ایم که این نیاز سنجی در تعداد 20 عنوان شغل عمومی برای اولین بار در دست اقدام است و قریب به 500 دوره آموزشی در آن پیش بینی شده که برای سراسر کشور قابل اجرا است.
 
در پایان این گفتگو، خواهش می کنم چند چالش مهم در حوزه منابع انسانی سازمان را بیان کنید؟
ضعف برنامه ریزی استراتژیک در حوزه منابع انسانی،  ماهیت پراکنده و غیریکپارچه وظایف مرتبط با منابع انسانی، نظام های پرداخت چند گانه (رسمی، قراردادی کارمعین، قرارداد کارگری و...)، ضعف نظام مناسب ارتقاء شغلی و جانشین پروری، ضعف عدم انتقال تجارب و عدم استفاده از تجربه پنهان و ضعف در مدیریت و ساماندهی نیروها و استعدادها از مهترین چالش های این حوزه است.
 


١٢:٣٢ - چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٠٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج