صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

از ضرورت تکریم اهداکنندگان خون در ماه مبارک رمضان تا چالش منع عبور و مرور شبانه

همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل شرایط روزه داری هموطنان از آمار اهدای خون کاسته می شود؛ سازمان انتقال خون ایران با هدف تکریم اهداکنندگان خون پس از افطار نیز میزبان آنان است و از این رو رفع چالش منع تردد شبانه به دلیل شیوع ویروس کرونا مستلزم همکاری دستگاه های مسئول است.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون؛ سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با تشریح تدابیر این سازمان برای جبران کاهش معمول اهدای خون در ماه مبارک رمضان گفت : در این ماه مراکز اهدای خون در کل کشور با توجه به استقبال مردم از این عمل انسان دوستانه در شیفت های شب و پس از افطار میزبان داوطلبین اهدای خون هستند.
دکتر بشیر حاجی بیگی گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا و تقارن آغاز این ماه با موج چهارم کرونا و به تبع آن استمرار قانون منع عبور و مرور شبانه این سازمان با چالش جدی عدم حضور اهداکنندگان خون و کاهش شدید ذخایر خون مواجه خواهد شد.
وی با یادآوری اینکه سازمان انتقال خون وظیفه دارد جوابگوی 900 بیمارستان و مرکز درمانی از نظر تامین خون و فرآورده های آن از نظر تامین خون و فرآورده های آن همچون پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز خون فشرده شده باشد.
دکتر حاجی بیگی تاکید کرد: باید همکاری های لازم از طرف مسئولین با سازمان انتقال خون ایران به جهت حضور اهداکنندگان خون به ویژه در ساعات منع تردد بعد از افطار صورت پذیرد.
دکتر حاجی بیگی خاطرنشان ساخت: مکاتبات لازم به ستاد ملی مقابه با کرونا انجام شده است و امیدواریم که همکاری لازم با اهداکنندگان خون از نظر تسهیل تردد آنان به مراکز اهدای خون انجام شود.
مدیرکل دفتر مدیرعامل، روابط عمومی و همکاری های بین الملل سازمان انتقال خون تصریح کرد: باید در جلسات ستاد ملی کرونا امکان لغو منع عبور و مرور شبانه در ماه مبارک رمضان برای اهداکنندگان خون، پلاکت و پلاسما مورد ارزیابی و بررسی سریع قرار گیرد.
وی به داوطلبین اهدای خون اطمینان داد که تمامی پروتکل های بهداشتی در مراکز اهدای خون کشور جهت حفظ سلامت اهداکنندگان خون رعایت می شود.
حاجی بیگی داوطلبین اهدای خون را از سالم ترین افراد جامعه برشمرد که توجه ویژه ای به اصول خود مراقبتی دارند  و گفت: سازمان انتقال خون ایران از بدو تاسیس تاکنون از ملزومات و تجهیزات استریل و یکبار مصرف استفاده کرده است و همواره تلاش داشته تا استاندارد های خود را ارتقا دهد.
سخنگوی سازمان انتقال خون، خون را فاقد جایگزین در علوم پزشکی خواند و اظهار کرد: با توجه به نیاز همیشگی به خون و فرآورده های آن و عمر کوتاه برخی فرآورده های خون مانند پلاکت که در خارج از بدن تنها 3 روز است، اهدای این مایع حیات بخش باید به صورت مستمر انجام شود.
20 درصد از خون های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص نظیر بیماران تالاسمی می رسد.
دکتر حاجی بیگی ادامه داد: کمبود خون و فرآورده های آن در استان های شمالی همچون گیلان و مازندران، استان شرقی خراسان رضوی و استان های جنوبی سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و خوزستان بیشتر احساس می شود و از مردم این استان ها خواستاریم که اقبال بیشتری نسبت به این اقدام انسان دوستانه نشان دهند.
وی اهدای خون در ماه مبارک رمضان را اقدامی جهادی، نماد همدلی و ایثارگری برشمرد و از داوطلبین اهدای خون خواست تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه را در این ماه نیز به یاد داشته باشند. 
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان ضمن تشکر ویژه از اهداکنندگان خون که شرایط سخت شیوع ویروس کرونا بیماران نیازمند را تنها نگذاشتند از اصحاب رسانه و فعالین فضای مجازی که با اطلاع رسانی و تولید محتوا یاری رسان سازمان بودند نیز تقدیر کرد.
 


١٠:٢٦ - سه شنبه ٢٤ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٠٥١    /    تعداد نمایش : ٢٥٨١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج