صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

نماینده سازمان جهانی بهداشت ( WHO) :

سازمان انتقال خون ایران یکی از موفق ترین ها در منطقه است

به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران با مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور دیدار و گفتگو کرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، دکتر پیمان عشقی در آغاز این نشست ضمن معرفی تاریخ طب انتقال خون در ایران و تشریح عملکرد این سازمان در بیش از چهار دهه فعالیت انسان دوستانه ی خود گفت: ایران اولین کشور منطقه است که به شاخص اهدای خون صد درصد داوطلبانه دست یافته است و در شاخص سلامت خون نیز همتراز با کشورهایی است که سطح درآمد بالاتری نسبت به ایران دارند.
وی نرخ اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت در ایران را بالاترین نرخ در بین کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برشمرد و گفت: در پاندمی کووید19 ذخایر خون بسیاری از کشورها 20 تا 30 درصد کاهش یافت و این در حالی است که ایران تنها هشت درصد کمبود را در مقایسه با دوران پیش از پاندمی تجربه کرد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران همچنین از افزایش شاخص اهدای خون بار اولی ها و بانوان خبر داد.
دکتر عشقی در خصوص دیگر برنامه های پیش روی سازمان خاطر نشان ساخت: عملیاتی شدن چهارمین برنامه استراتژیک سازمان انتقال خون از سال 2021 تا 2025، پیوستن به بانک جهانی سلول های پیوندی مغز استخوان و اجرای پروژه مانیتورینگ رگ به رگ (ردیابی الکترونیک خون از اهداکننده تا دریافت کننده آن) از جمله برنامه های پیش روی سازمان انتقال خون ایران است.
سید جعفر حسین نماینده جدید سازمان جهانی بهداشت ( WHO) در جمهوری اسلامی ایران نیز سازمان انتقال خون ایران را یکی از موفق ترین ها در منطقه برشمرد و عنوان داشت: این سازمان می تواند انتقال دهنده ی تجربیات موفق خود به کشورهای منطقه و حتی به کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی باشد.


وی از اعلام آمادگی سازمان جهانی بهداشت برای ایجاد پل های ارتباطی بین انتقال خون ایران و دیگر کشورها خبر داد و افزود: کشورهای همسایه ایران از جمله عراق، پاکستان و افغانستان به همکاری های انتقال خون ایران نیازمندند و امیدوارم که در دوران حضورم در این جایگاه توسعه دهنده ی روابط انتقال خون ایران با این کشورها باشم.

مدیرعامل سازمان همچنین پیشنهاد هایی را به نماینده سازمان جهانی بهداشت برای توسعه همکاری ها ارائه کرد.اعزام پزشکان انتقال خون ایران به کشورهای توسعه یافته باهدف گذراندن دوره های کوتاه مدت و انتقال تجربیات موفق بین المللی به کارشناسان انتقال خون ایران یکی از این پیشنهاد ها بود.
وی همچنین از نماینده سازمان  جهانی بهداشت خواست که  این سازمان، انتقال خون ایران  را در زمینه تامین کیت و تجهیزات مورد نیاز همراهی کند.


دکتر پیمان عشقی به آغاز پذیرش فراگیر برای گذراندن دوره فلوشیپ طب انتقال خون از امسال اشاره کرد و گفت: موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون می تواند به آموزش دانشجو در عرصه بین المللی و در قالب این دوره آموزشی بپردازد.
بنابراین گزارش، روز ۲۴ خرداد هر سال (۱۴ ژوئن) به نام روز جهانی اهدا کنندگان خون نامگذاری شده‌ است که در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.


١٠:١٣ - سه شنبه ٢٥ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٩١٦    /    تعداد نمایش : ١٠٦٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج