صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

سخنگوی وزارت بهداشت بر ضرورت گسترش فرهنگ اهدای خون در بین جوانان و بانوان تاکید کرد

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با حضور در پویش « اهدای خون، تداوم زندگی » ضمن تاکید بر ضرورت پیشگامی دانشجویان در همه ی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از آنان خواست که در امر انسان دوستانه ی اهدای خون نیز پیشقدم شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ 14 ژوئن برابر با 24 خرداد ماه روز جهانی اهداکنندگان خون نام گرفته است.به همین مناسبت و در قالب پویشی موسوم به « اهدای خون، تداوم زندگی» مراکز انتقال خون سراسر کشور در روزهای 23 و 24 خرداد ماه میزبان دانشجویان داوطلب اهدای خون در سراسر کشور است.

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز که خود اهداکننده خون و پیش قراول این پویش انسان دوستانه است نیز در مرکز اهدای خون وصال تهران حضور یافت. همزمان با وی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی نیز از ساعتی قبل حضور داشتند و نوبت اهدای خون دریافت کرده بودند.

در این برنامه خداپسندانه چهره‌های بسیاری از مدیران ستادی وزارت بهداشت و مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز حضور داشتند. دکتر سیدعابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌ لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر محمد علی امام هادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر محمدحسین پورغریب معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سیده مریم حسینی معاون مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهر تهران حضور یافتند و با این پویش همراهی کردند.

همزمان با این برنامه‌ و در روز 24 خرداد ماه نیز جمعی دیگر دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور نیز با اهدای خون  خود با پویش دانشجویی «اهدای خون، تداوم زندگی» همراه شدند.

معاون وزیر بهداشت پس از اهدای خون و پیوستن به پویش «اهدای خون، تداوم زندگی» در جمع دانشجویان و معاونان فرهنگی و دانشجویی عنوان کرد: اهدای خون یک کار خداپسندانه و فرهنگی است که نیاز است تا دانشجویان ما که در تمام کارهای فرهنگی پیشقدم هستند در زمینه اهدای خون نیز پیش قدم شده و به‌طور گسترده با پویش دانشجویی«اهدای خون، تداوم زندگی» همراه و همراستا شوند.

وی اضافه کرد: فعالیت های دانشجویی معمولا بسیار پرشور و بااستقبال گسترده انجام می‌گیرد. ما باید تلاش کنیم در کنار دانشجویان و جوانان، فرهنگ اهدای خون را در بین زنان جامعه رواج دهیم تا همه به این پویش خیرخواهانه بپیوندند.

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت نهادینه شدن فرهنگ اهدای خون را یک ضرورت دانست و گفت: اهدای خون نباید به صورت هیجانی و نقطه‌ای باشد بلکه باید این فرهنگ در کشور به طور مستمر ترویج شود و خوشبختانه جامعه و جوانان و دانشجویان در این زمینه پیشقدم بوده و همواره داوطلب فعالیت‌های خیرخواهانه هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، پویش دانشجویی «اهدای خون، تداوم زندگی» را یک اقدام خیرخواهانه و موثر خواند و تصریح کرد: امسال تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران منعقد شد تا راهگشای فعالیت‌های خیرخواهانه در زمینه اهدای خون باشد. این تفاهمنامه مزایایی برای دانشجویان و سازمان انتقال خون ایران دارد و آینده خوبی را در این زمینه پیش‌بینی می‌کنیم.

او ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا ذخایر خون کاهش پیدا کرده است اما تلاش ما این است که این فرهنگ را نهادینه کنیم تا ارزش اهدای خون درجامعه دانسته شود.

در ادامه این برنامه دکتر پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اهدای شاخه‌گل‌هایی درکنار اهداکنندگان خون جای گرفت تا از اقدام خداپسندانه آن‌ها برای اهدای خون تجلیل و تقدیر کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در صحبت‌های کوتاهی در جمع دانشجویان و مسؤولان دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت عنوان کرد: شیوع کرونا در تمام دنیا بحرانی را آفرید که با تمام بحران‌های دیگر در جامعه متفاوت بود. این بحران در زمینه اهدای خون در تمام دنیا تاثیر گذاشت.

عشقی ادامه داد: در روزهای اول شیوع کرونا در جهان، اهدای خون تا حدود ۷۰درصد کاهش پیدا کرد در ایران نیز با کاهش ۳۰درصدی همراه بودیم، اما باری دیگر این اقدام خیرخواهانه از سر گرفته شد. درحال حاضر اهدای خون در کشور ما نسبت به شرایط عادی حدود ۸درصد کم شده است که نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بسیاری خوبی داریم. چرا که در ایام شیوع کرونا اهدای خون در کشورهای منطقه بین ۲۰تا ۳۰درصد کاهش پیدا کرد.

او همچنین عنوان کرد: ۶۰درصد اهداکنندگان خون در کشور افرادی هستند که به طور مستمر در سال خون اهدا می‌کنند. افرادی که بیش از دوبار اهدای خون انجام می‌دهند را اهداکنندگان مستمر می‌دانیم که متاسفانه جمعیت این‌ عزیزان روبه مسن‌ شدن است. انتظار ما این است که دانشجویان، جوانان و بانوان نیز بیش از گذشته به این کار خیرخواهانه و عام‌المنفعه بپیوندند و از باورهای غلط در زمینه اهدای خون فاصله بگیرند.

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه از بخشی از ساختمان این مرکز اهدای خون بازدید به عمل آورد .

مدیرعامل سازمان انتقال خون در این بازدید به بخشی از ساختمان قدیمی این مرکز اهدای خون اشاره کرد و گفت: این ساختمان دارای قدمتی ۱۱۰ساله است و تلاش داریم بهسازی در این ساختمان اتفاق بیفتد که تاکنون در این خصوص 5 میلیارد ریال هزینه شده است و امیدواریم با هزینه کرد حدود بیست میلیارد ریال « موزه انتقال خون ایران » تاسیس شود.

گفتنی است پویش فرهنگی « اهدای خون، تداوم زندگی » تا پایان شیفت عصر مراکز اهدای خون در روز 24 خرداد ماه ادامه دارد.١٥:٣٦ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٨٩٥    /    تعداد نمایش : ٨٠١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج