اخبار > ملاقات نماینده وزارت صحه افغانستان با مدیران سازمان انتقال خون
 


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات نماینده وزارت صحه افغانستان با مدیران سازمان انتقال خون

نماینده وزارت صحه افغانستان در ملاقات با مدیر عامل سازمان انتقال خون در جریان دستاوردهای سازمان قرار گرفت و در خصوص مفاد تفاهمنامه میان انتقال خون دو کشور بحث و مذاکره کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، دکتر فریبا صیقلی مدیر روابط بین الملل سازمان انتقال خون در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از سابقه همکاری این دو کشور به دکتر مجروح نماینده وزارت صحه افغانستان، در زمینه های گسترش همکاری و ارتقای سطح علمی و فنی انتقال خون این کشور را بیان کرد.

 وی در این گزارش سوابق همکاری های دو جانبه و چند جانبه در قالب مرکز همکار WHO، دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و سازمان همکاری اقتصادی اکو با افغانستان را مرور کرد.

بنا براین گزارش برگزاری کارگاههای  آموزشی در زمینه های انتقال خون و ارائه مشاوره فنی جهت ساماندهی انتقال خون و بازدید ها از آن جمله بود.

در این جلسه متن تفاهم نامه امضا شده بین وزارت بهداشت دو کشور و پروتکل همکاری مشترک در زمینه خون و فرآورده های آن تشریح  و برنامه های عملیاتی ارائه شد که مقرر شد برنامه عملیاتی و گزارش ماموریت ارزیابی برای دکتر مجروح ارسال شود.

سپس دکتر مقصودلو معاون آموزشی و پژوهشی آمادگی موسسه را جهت جذب دانشجوی افغان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های بانک خون و هماتولوژی  و اجرایپروژه بررسی اپیدمیولوژیک عفونت های قابل انتقال از طریق خون در اهداکنندگان خون اعلام کرد.

وی با اشاره به دوره مشترک موسسه و دانشگاه پاریس 12 آمادگی پذیرش نماینده افغاستان در دوره مذکور را مطرح کرد.

در ادامه دکتر پورفتح اله مدیر عامل سازمان به وضعیت انتقال خون در کشورهای منطقه که فاقد ساختار متمرکز ملی هستند اشاره کرد. وی ضمن توضیحاتی درباره بازدید اخیر از انتقال خون افغانستان و آمادگی ایران جهت ارائه مشاوره برای ساماندهی و متمرکز کردن انتقال خون در افغانستان را اعلام کرد.

وی همچنین در زمینه تجهیزات و ملزومات، مدیریت خون بیمار، نرم افزار انتقال خون و اقتصاد انتقال خون آمادگی انتقال تجربیات و تکنولوژی را به این کشور اعلام کرد.

در پایان دکتر مجروح ضمن تشکر از حمایتهای ایران از افغانستان، نیاز شدید پرسنل انتقال خون افغانستان به آموزش در زمینه های انتقال خون ، ارزیابی و کمک به نیاز سنجی انتقال خون افغانستان توسط ایران برای تغییر ساختار و متمرکز کردن آن اعلام کرد و از ایران درخواست همکاری کرد.

وی اضافه کرد با توجه به مسوولیتش به عنوان نماینده ویژه وزیر، در همکاری مشترک ایران و افغانستان جهت تسریع انجام اقدامات و رفع موانع تمامی مساعی خود را بکار خواهد گرفت.


١٤:٤٠ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٤٨٧٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج