اخبار > 100 هزار اهدا کننده مستمر در مقابل هپاتیت B واکسینه می شوند
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس شبکه هپاتیت ایران مطرح کرد

100 هزار اهدا کننده مستمر در مقابل هپاتیت B واکسینه می شوند

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: خالکوبى غیربهداشتى، حجامت غیربهداشتى، رفتار جنسى غیر محافظت شده، قمه زدن از جمله خطراتى است که جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتیت تهدید مى‌کند.

 دکتر صداقت در همین نشست اعلام کرد:با نظام مراقبت از سلامت اهدای خون سلامت خون اهدا کنندگان به ریسک صفر از نظر آلودگی های ویروسی هپاتیت و ایدز نزدیک می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، سید موید علویان، مشاورمدیر عامل سازمان انتقال خون در امر سلامت خون و رییس شبکه هپاتیت ایران در نشست خبرى در مورد هپاتیت بى و برنامه هاى کنترلى آن گفت:  آمارهاى ما وضعیت بهترى را نسبت به کشورهاى منطقه در مورد دو ویروس هپاتیت بى و سى نشان مى دهد. این ویروس ها باعث بروز سرطان و سیروز کبد مى شود. 

وی تصریح کرد: میزان مرگ و میر هپاتیت در جهان بیشتر از ایدز شده است. وی با اشاره به واکسیناسیون عمومی هپاتیت براى کودکان که از سال 73شروع شد و به همین دلیل هپاتیت در خصوص افراد زیر ٢٣ سال مطرح نیست. بیشترین مبتلایان به هپاتیت بى در کشور بین ٢٧ تا ٥٠ سال دارند. 

علویان ادامه داد: راه هاى ابتلا نسبت به گذشته تغییر کرده است و خالکوبى غیربهداشتى، حجامت غیربهداشتى، رفتار جنسى غیر محافظت شده، قمه زدن از جمله خطراتى است که جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتیت تهدید مى کند و تخمین زده می شود در کشور حدود یک میلیون و ٤٠٠ هزار نفر مبتلا به هپاتیت بى داریم. 

 وی ادامه داد: هپاتیت بى در نوزادان و افراد زیر ٢٣ سال وجود ندارد، اما با رفتارهاى پرخطر و رفتارهاى غیر بهداشتى که با خون سر و کار دارد مى توان به این بیمارى مبتلا شد. در حال حاضر واکسیناسیون آرایشگرها، مسئولین جمع آورى پسماند در شهردارى، کودکان کار، زندانیان آغاز شده است.

 رییس شبکه هپاتیت ایران افزود: این بیمارى قابل کنترل است و دارویى تا پایان امسال براى این بیمارى معرفى مى شود.

 وی افزود:  هپاتیتC  از راه تزریق خون منتقل مى شود. در ایران شیوع این بیمارى زیر نیم درصد و کمتر از کشورهاى همسایه است. وی ادامه داد: در ایران بعد از کنترل سلامت خون و موفقیت سازمان انتقال خون در این زمینه، شیوع بیمارى از طریق تزریق و معتادان افزایش یافت.

 رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به برنامه کشور براى کنترل و ریشه کنى بیمارى تا سال ١٤١٠ است. کلا در کشور آمار بیماران مبتلا به هپاتیت در میان بیماران هموفیلى و دیالیزى در مجموع زیرهزار نفر است. 

با تعدادى از آزمایشگاه ها هماهنگ شده که آزمایش هپاتیت سى نیز رایگان باشد و برای افرادی که فاقد دفتر بیمه و امکان پرداخت باشند،  بیمارستان شریعتى تهران این خدمت را رایگان ارائه می دهد.

وی همچنین از توزیع داروی جدید هپاتیتB با عنوان ' تاف' تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این دارو عوارض استخوانی و کلیوی داروی قبلی را ندارد و دارای اثر قوی تری است.

در حال حاضر حدود یک میلیون و 400 هزار نفر در کشور به هپاتیتB مبتلا هستند و این بیماری با مصرف دارو قابل کنترل است.

به گفته دکتر علویان شیوع این بیماری در چند سال گذشته 5 درصد بوده که الان به جز در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان به کمتر از 2 درصد رسیده است.شیوع این بیماری در تهران کمتر از یک و دو دهم درصد است.
وی با اشاره به اینکه زندانیان هم در مقابل هپاتیتB واکسینه می شوند، گفت: سالی بین 200 تا 300 هزار زندانی در کشور علیه هپاتیتB واکسینه خواهند شد.
دکتر صداقت  در همین نشست اعلام کرد: با نظام مراقبت از سلامت اهدای خون سلامت خون اهدا کنندگان به ریسک صفر از نظر آلودگی های ویروسی هپاتیت و ایدز نزدیک می شود.

عباس صداقت سرپرست دفتر برنامه‌ريزي، جذب و فراخوان اهداكنندگان نیز در این نشست به اشاره به اهمیت نظام مراقبت از سلامت اهدا کنندگان شیوع هپاتیت سی در میان اهدا کنندگان خون را بسیار پایین تر از جامعه و در حدود 32 هزارم درصد و هپاتیت بی را 81 صدم درصد دانست و افزود: سازمان انتقال خون ریسک این دو ویروس را در میان اهدا کنندگان می خواهد به صفر برساند.

نشست خبری روزجهانی هپاتیت صبح امروزبا حضور  امیر کرم یزدی تهیه کننده ویتامین خ ، هنرمندان: صالح میرزا آقایی ،سحر خزائیلی،ساناز سماواتی و دکتر حاجی بیگی مدیر کل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون برگزار شد و هنرمندان حاضر در جلسه از کتاب آموزشی در مورد هپاتیت رونمایی کردند و به عنوان سفیران اهدای خون برگزیده شدند و حکم سفیری سلامت خون و تندیس مربوط را دریافت کردند.

28  جولای مصادف با ششم مردادماه به افتخار برنده جایزه نوبل باروخ ساموئل بلومبرگ کاشف ویروس هپاتیتB روز جهانی هپاتیت نام گذاشته شده است.


١٥:١٥ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٤١٦٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج