دوشنبه, 19 بهمن 1394

عنوان : منشاء پيدايش گروه‌هاي خوني نادر چيست؟
تاريخ :
 ۱۳۹۰/۰۶/۲۷ 
ساعت : ۱۲:۳۲:۴۷

منشاء پيدايش گروه‌هاي خوني نادر چيست؟

ذخيره بيش از200 واحدخوني نادر در بانك خون سازمان انتقال‌ خون

رييس آزمايشگاه ايمنوهماتولوژي و انجماد خون سازمان انتقال خون اظهار كرد: تغييرات ژنتيكي ناشي از ازدواج‌هاي فاميلي و يا تغييرات محيطي كه به دنبال يك شرايط جغرافيايي ويژه حاصل مي‌شوند، موجب پيدايش گروه خوني نادر در يك منطقه مي‌شود.

مصطفي مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به برنامه‌ ملي خون‌هاي نادر در كشور، عنوان كرد: سازمان انتقال خون به صورت رندوم و سيستماتيك نمونه‌هاي خوني اهداكنندگان را تست مي‌كند و اگر از اين طريق افراد داراي گروههاي خوني نادر شناسايي شوند، با آن‌ها تماس و پلاك شناسايي كننده در اختيارشان قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: ضمن آموزش‌هايي كه به اين افراد داده مي‌شود، ارتباطشان با سازمان حفظ شده تا در مواقع نياز بتوانيم خون مناسب را برايشان فراهم كنيم. پيش از اين بيماراني داشتيم كه به دليل برخورداري از يك گروه خوني نادر، عمل جراحي‌شان به تعويق افتاده اما پس از هماهنگي‌هاي لازم، خون سازگار از مركز برايشان ارسال شده است.

مقدم اهميت شناسايي گروه‌هاي خوني نادر را زماني عنوان كرد كه خون يك زن باردار با همسرش مشابه نباشد.

وي دراين‌ باره گفت: اگر جنين خصيصه گروه خوني را از پدرش دريافت كرده باشد در صورت بروز حادثه خونريزي، بدن مادر به خون جنين واكنش نشان داده و ممكن است جنين سقط شود. در اين گونه موارد با شناسايي و كنترل شرايط دارندگان گروههاي خوني نادر مي‌توان از سقط جنين پيشگيري كرد.

رئيس آزمايشگاه‌ ايمنوهماتولوژي و انجماد خون سازمان انتقال خون، گروه خوني بمبئي، چلانو K2 RH17 , و لوترن را نادرترين گروه‌هاي خوني كشف شده در ايران معرفي و بيان كرد: تاكنون اطلاعات نزديك به 300  اهداكننده خون نادر در بانك ملي خون‌هاي نادر كشور به ثبت رسيده است. قابل ذكر است در بانك اطلاعاتي كارگروه بين‌المللي خونهاي نادر نيز نمونه 4000 اهدا كننده از 26 كشور جهان به ثبت رسيده است.

وي در خصوص تعامل ايران با كارگروه بين‌المللي گروههاي خوني نادر توضيح داد: اطلاعات ما در بانك جهاني به ثبت رسيده است و در صورت نياز كشورها، بيماراني كه نياز به گروههاي خوني نادر دارند، اگر اين امكان در كشور خودشان ميسر نشد مي‌توانند از طريق بانك‌ جهاني اقدام و خون مورد نياز خود را دريافت كنند. تا به حال از بانك جهاني براي تامين گروه خوني نادر درخواست نداشته‌ايم.

مقدم با بيان اين مطلب كه زندگي دارندگان گروههاي خوني نادر همانند مردم عادي است، گفت: ممكن است تغييرات ژنتيكي ناشي از ازدواج‌هاي فاميلي ويا تغييرات محيطي كه به دنبال شرايط جغرافيايي ويژه حاصل مي‌شوند موجب شود گروه خوني نادر در يك خانواده و در يك نژاد بيشتر شود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال در برخي جزاير آسياي شرقي، تمامي افراد داراي گروه خوني O هستند يا در برخي مناطق امريكاي لاتين، قبايلي هستند كه تنها گروه خوني A دارند.

رئيس آزمايشگاه ايمنوهماتولوژي سازمان انتقال خون در مورد گروه خوني بمبئي نيز اظهار كرد: دليل به وجود آمدن گروه خوني بمبئي نيز همين شرايط و تغييرات ژنتيكي است. اين گروه خوني همان O منفي يا مثبت است كه فاقد آنتي‌ژن H است. دليل اين نام گذاري هم آن است كه اولين شخصي كه با اين گروه خوني مشاهده شد، ساكن بمبئي بوده است.

وي ادامه داد: در كشور ايران با كشف چهار دارنده گروه خوني نادر بمبئي در سه ماه گذشته در استان مازندران كه سه خواهر و يك برادر بودند، تا به حال 25 نفر شناسايي شده‌اند و با توجه به جمعيت كشور پيش‌بيني مي‌شود حدود 250 نفر ديگر هم دارنده اين گروه خوني باشند. ممكن است يك نفر از هر 250 هزار نفر از اين گروه خوني برخوردار باشد.


پورتال سازمان انتقال خون ايران